REGULAMIN BIBLIOTEKI

CZWARTEK        7.40 – 14.40

PIĄTEK               7.40 – 14.00

Październik Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2017r

Na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto jest organizowane od 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzanie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły.

W tym roku, przy współpracy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku uczniowie klas młodszych wzięli udział w spotkaniu autorskim z panem Waldemarem Cichoniem oraz panem Przemysławem Wechterowiczem. Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, a najbardziej aktywni otrzymali nagrody książkowe.
Na końcu spotkania każdy mógł otrzymać dedykację oraz autograf autora. Nasza biblioteka przygotowała, także dla swoich czytelników kącik ciekawej książki, gazetki i wystawy biblioteczne.

Zajęcia czytelnicze w bibliotece -Teatrzyk Kamishibai

W bibliotece szkolnej odbywają się cykliczne zajęcia czytelnicze w oparciu o teatrzyk Kamishibai, które prowadzą panie: Aneta Franczyk i Lucyna Szot.

Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) oznacza dosłownie teatr obrazkowy lub teatrilustracji. Jest to technika czytania/opowiadania, wywodząca się z Japonii, która wykorzystuje książki w formie kart oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę.

Teatrzyk Kamishibai można porównać do swego rodzaju dużej książki obrazkowej, która wymagadodatkowej obsługi poza samym czytaniem. Ilustrowane karty książki wślizguje się do drewnianego teatrzyku, który staje się oknem z ilustracją. Gdy rozpoczynamy seans głośnego czytania, otwiera się na widza okno, a wraz z nim historia, która wypełnia przestrzeń tu i teraz… rozpoczynamy magiczny seans Kamishibai!   Zdjęcia

Światowy Dzień Książki 2017

Tradycyjnie 23 kwietnia obchodzimy „ Światowy Dzień Książki”- doroczne święto ogłoszone przez UNESCO ( w 1995r.) , którego ideą  jest popularyzacja  książki i czytelnictwa.  Nasza szkoła również włączyła się w obchody tego święta, którego finał  odbył się 25 kwietnia. Podczas uroczystości swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej pani Karina Legutek, Kierownik Oddziału dla Dzieci PiMBP pani Bernadeta Klimek, Kierownik Biblioteki Pedagogicznej  w Brzesku pani Alicja Koźmińska,  pani Maria Marek, pani Katarzyna Pacewicz-Pyrek  oraz Poeci Ziemi Brzeskiej: Anna Gaudnik, Helena Kural, Monika Jawor, Agata Podłęcka, Tadeusz Puzia, Dariusz Dzierwa.

Kolejny raz  uczniowie, nauczyciele i rodzice pokazali, jak można  bawić się treścią książki wystawiając spektakl pt. „Śnieżka”.Pomysł przenoszenia  starych baśni w nowe czasy z powodzeniem realizujemy już od kilku lat.  Udaje się to dzięki zaangażowaniu wielu osób. W przedstawieniu wystąpili:

Gabriela Dziegiecka – Ożóg – narrator,  Ks. Jacek Walczyk – narrator, Anna Duch – macocha, Monika Piechowicz – Śnieżka, Michał Seremak – królewicz, Katarzyna Pytel – lustereczko, Barbara Bacik – służąca, Franciszka Janora – gajowy, Ks. Maciej Śmigacz – wilk, Agnieszka Mastalska – Sowa - Czerwony Kapturek, Iwona Cięciwa – krasnoludek Leniuszek, Anna Gadowska – krasnoludek Czyścioch, Katarzyna Błędowska – krasnoludek Wesołek, Katarzyna Zelek – krasnoludek Smutuś, Judyta Multan – krasnoludek Piękniś, Agata Żak – krasnoludek Pracuś, Anna Biernat – krasnoludek Gburek, Krzysztof Gadowski – strażnik, Jakub Okas – strażnik. Kamila Górka i Maja Zachara zaśpiewały bajkowe piosenki pod kierunkiem pani Janiny Górskiej i pani Iwony Mikołajek.

Spektakl został przygotowany przez panią Anetę Franczyk, Lucynę Szot  i Katarzynę Iskrę.

Kolejnym działaniem podjętym w ramach obchodów Światowego Dnia Książki w naszej szkole  w ostatnich tygodniach były wystawy  oraz konkursy czytelnicze. Uczniowie klas 2,3,4,5 i 6 wzięli udział w konkursie „Pięknego Czytania” . Konkurs rozegrał się w dwóch etapach – klasowym i szkolnym . Laureatami zostali:

w kategorii klas II      I miejsce : Michał Garbień kl.2b,  Leonard Popiela kl.2a , II miejsce: Karolina Stec kl.2c,  Mateusz Jankowski kl.2b, III miejsce: Hanna Pączek kl.2b, Wyróżnienie: Jan Szczepanek kl.2e,Dominik Szwed kl.2f, Marcelina Topolska kl.2d

w kategorii klas III    I miejsce: Mateusz Sacha kl.3d, II miejsce: Róża Zyznawska kl.3d, III miejsce: Julia Klich kl.3a

w kategorii klas IV     I miejsce: Adrian Jemioło kl. 4c, II miejsce: Sebastian Świerczek kl. 4c, III miejsce: Karolina Płachta kl. 4e, Wyróżnienie: Kacper Mikołajek kl. 4b

w kategorii klas V      I miejsce: Julia Chrabąszcz kl. 5c, II miejsce: Julia Waśniowska kl. 5a, III miejsce: Karolina Hebda kl. 5b

W kategorii klas VI    I miejsce: Anna Zych kl. 6c, II miejsce: Maria Kraj kl. 6c, III miejsce: Zuzanna Pawełczyk kl. 6c, Wyróżnienie: Adrian Smaluch kl. 6d

Aneta Franczyk

Szóstoklasiści czytają dzieciom

Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju młodego człowieka odgrywa książka. Czytanie już od najmłodszych lat rozwija wrażliwość, zapewnia emocjonalny rozwój dziecka, uczy myślenia, doskonali umiejętność słuchania, poprawia koncentrację, uczy wartości moralnych oraz pomaga w wychowaniu.

W ramach społecznej kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” uczniowie klasy szóstej raz
w tygodniu, odwiedzają i przygotowują dla dzieci z oddziałów zerowych 20 minutowe spotkanie z książką. Starsi koledzy i koleżanki czytają dzieciom bajki i wierszyki.
Zajęcia te cieszą się wśród maluchów ogromnym zainteresowaniem.

Dobre miejsce dla człowieka - biblioteka

W bibliotece

- chętnie Cię widzimy
  - nie stawiamy stopni