Ciekawe spotkania

Warsztaty historyczne w PSP nr 3 w Brzesku ,, Polskie drogi do niepodległości ‘’

27 listopada 2018r.  w naszej szkole  odbyły się  warsztaty historyczne  z inicjatywy  pani  Grażyny Pleśniarskiej – Gwizdały z  pracownikami  Instytutu  Pamięci  Narodowej  z Krakowa. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była okazją , by przypomnieć wydarzenia, które doprowadziły do  odrodzenia  państwa  polskiego po  123 latach niewoli. Historycy: Ewa Zając – Goleń i  Łukasz  Płatek przeprowadzili lekcje z uczniami klas V d,  VI a  i  VII c. Przy użyciu środków multimedialnych omówili dzieje Polski  od wybuchu  I wojny światowej  do  utworzenia granic  II Rzeczypospolitej , traktaty kończące I wojnę światową  oraz sylwetki osób zasłużonych  dla odzyskania niepodległości –  Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa , Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Hallera.   Uczniowie wykonywali ćwiczenia z  wykorzystaniem mapy Europy po I wojnie światowej i przygotowanych materiałów dydaktycznych. Na zakończenie szczególnie aktywni otrzymali książeczki z wizerunkami ojców niepodległości

Niecodzienna lekcja historii

8 listopada w naszej szkole, z inicjatywy pani Barbary Marii Górczewskiej, odbyła się lekcja historii, którą przeprowadził redaktor naczelny Kwartalnika WYKLĘCI– pan Kajetan |Rajski. Lekcja odbyła się w ramach  projektu „Sto na Sto” – sto szkół na Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę, rekomendowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. Uczestniczyli w niej uczniowie klas ósmych. Podczas zajęć, przy użyciu środków multimedialnych, nasz gość omówił dzieje Polski obejmujące okres II Rzeczypospolitej, czas wojny i okupacji oraz podziemia niepodległościowego. Zwrócił szczególną uwagę na zagadnienie wychowania patriotycznego młodzieży urodzonej w latach międzywojnia. Zaznaczył, że zaowocowało ono wieloma bohaterami, których postawa może być wzorem do naśladowania przez współczesną młodzież. Historyk wspomniał m.in. postacie Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”,  Macieja Aleksego Dawidowskiego „Alka”, Jana Bytnara „Rudego”, Rotmistrza Witolda Pileckiego czy Danuty Siedzikównej „Inki”. Każdy z uczestników spotkania otrzymał broszurę podsumowującą lekcję oraz zakładkę do książki z wizerunkiem Żołnierza Wyklętego. Na zakończenie odbył się krótki konkurs, w którym za prawidłowe odpowiedzi uczniowie otrzymali zeszyty z portretem Wincentego Witosa.

Warsztaty "Wydobyć dźwięk, uwolnić ruch"

Warsztaty "Wydobyć dźwięk, uwolnić ruch" w Mościckim Centrum Kultury w Tarnowie

19 listopada uczniowie z klas VI wzięli udział w warsztatach beatboxowo – tanecznych, prowadzonych przez młodych ludzi, Annę Mikułę i Jana Elfa Czerwińskiego  - edukatorów i artystów, realizujących swoje pasje na co dzień w projektach muzycznych, teatralnych i występach indywidualnych w Polsce i za granicą.

Młodzież zobaczyła tancerkę i beatboxera w czasie pracy, poznała  podstawy beatboxu w formie rytmicznej zabawy oraz zasady tańca współczesnego. Uczniowie mieli możliwość  improwizacji poprzez taniec, ruch i dźwięk. Poznali sposoby nagrywania i przetwarzania dźwięków, a  także nagrali własne sekwencje muzyczne.

Spotkanie z podróżnikiem - Islandia

PODRÓŻ DO KRAINY OGNIA I LODU

5 listopada odwiedził naszą szkołę podróżnik – pan Maciej Kras z grupy TRZASK. pl, który tym razem zabrał nas w fascynującą  podróż do Islandii – kraju ognia, lodu i wody. Podziwialiśmy wspaniałe gejzery, wulkan Eldfell i kolory zorzy polarnej. Dowiedzieliśmy się także, jak żyją ludzie w tej magicznej krainie. Spotkanie jak zwykle było pasjonujące. Bogatsi o nową wiedzę i wrażenia czekamy na następne relacje z podróży.

Spotkanie z podróżnikiem - Indie

16 kwietnia w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie z podróżnikiem. Tym razem pan Maciej Kras z grupy TRZASK zabrał nas w podróż po egzotycznych Indiach. Poznaliśmy niezwykłe krajobrazy, wspaniałe, zabytkowe miasta, piękne pałace, a także smutną rzeczywistość najbiedniejszych mieszkańców kraju nad Gangesem. Ta znakomita lekcja geografii i historii, urozmaicona mnóstwem fotografii,  wieloma anegdotami i ciekawostkami, jak zwykle spodobała się uczniom.

Spotkanie z podróżnikiem - Tajlandia

W ramach cyklicznych „Spotkań z podróżnikiem” 12 października  zawędrowaliśmy do egzotycznej Tajlandii.

Przewodnikiem po tym niezwykłym kraju był pan Maciej Kras z grupy TRZASK. W swojej bogatej fotorelacji  wzbogaconej licznymi eksponatami zaprezentował wspaniałe zabytki Tajlandii, niezwykłą florę i faunę,  najpiękniejsze świątynie, barwne bazary oraz zwyczaje tamtejszych plemion.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć na żywo oryginalne ludowe stroje, obręcze noszone przez kobiety o długich szyjach a także… odchody słonia, z których wytwarza się papier!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania.      Zdjęcia

Spotkanie z weterynarzem

4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt i właśnie z tej okazji gościliśmy w naszej szkole lekarza weterynarii Pana Piotra Tytro. Ważnymi uczestnikami naszego spotkania były również zwierzęta: szynszyl, papużki, chomik oraz kanarki. Celem spotkania, było zwrócenie uwagi na problemy związane z opieką nad zwierzętami domowymi oraz kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt. Podczas rozmowy dzieci dowiedziały się, czym karmić zwierzęta, jak opiekować się psami i innymi zwierzętami domowymi. Uczniowie  brali  aktywny udział w zajęciach, opowiadali o swoich pupilach, zasypywali pana weterynarza  różnymi ciekawymi i ważnymi pytaniami. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ze szkolnej świetlicy oraz klas 3c i 3e.

Uczniowie naszej szkoły zawsze pamiętają o zwierzętach ze schroniska w Rzezawie. W tym roku kółko wolontariuszy czynnie włączyło się w akcję WIELKIEJ ZBIÓRKI,  którą prowadzi Pani Anna Potocka.

Magdalena Wojnicka