top
logo

UCZNIOWIE

Uroczystości szkolne

Stulecie Odzyskania Niepodległości

Brzeska „trójka” świętuje stulecie Odzyskania Niepodległości

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w naszej szkole miały wyjątkowy charakter. Spółczesność szkoły już od września przygotowywała się do świętowania tego niecodziennego wydarzenia, jakim jest 100 - lecie Odzyskania Niepodległości, organizując na terenie placówki różnorodne działania o charakterze patriotycznym. Efekty pracy uczniów i nauczycieli zostały zaprezentowane podczas uroczystej akademii.

W piątek, 9 listopada, pedagodzy wraz z młodzieżą w galowych strojach z przypiętymi biało - czerwonymi kotylionami zebrali się w sali gimnastycznej, by uczcić Jubileusz Niepodległej. W uroczystości wzięli udział także zaproszeni goście: naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu – pan Józef Cierniak, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Brzesku – pani Alicja Koźmińska, dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Brzesku – pan Grzegorz Zelek, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji w Brzesku – pan Tomasz Gurgul, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej – pan Piotr Słowiak oraz przewodnicząca rady rodziców –pani Agnieszka Mastalska – Sowa.  Na początku pani dyrektor Dorota Wójcik w swoim przemówieniu przypomniała, jak ważne znaczenie dla współczesnego Polaka ma pamięć o wydarzeniach sprzed stu lat. Wspomniała heroiczną walkę o niepodległość wielu pokoleń i podkreśliła, że nie wolno zapomnieć o bohaterskiej postawie powstańców, żołnierzy oraz polskich rodzin, które w zaciszu domowym pielęgnowały rodzime zwyczaje, tradycje, poznawały historię i kulturę swego kraju, narażając przy tym wolność i życie. 

Długa i trudną walkę o suwerenność przypomniała także inscenizacja przygotowana specjalnie na tę okazję przez koło teatralne „Miszmasz” pod kierunkiem pani Agaty Kawalerczyk, pani Magdaleny Głowackiej – Zastawnik, pani Edyty Szczepanek, pani Grażyny Pleśniarskiej - Gwizdały oraz pani Agnieszki Dzieńskiej, z pomocą pani Moniki Kowal - Osyby. Przedstawienie dopełniały pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru pod batutą pani Barbary Zelek. Młodzi artyści symbolicznie, ale bardzo wymownie ukazali czasy zaborów, walki o wolność i w końcu upragnione odzyskanie niepodległości. Następnie przyszedł czas na podsumowanie działań, w które włączyli się nauczyciele oraz uczniowie w ramach szkolnego projektu edukacyjnego „Śladami ducha narodu i wielkie marzenia o niepodległości”. W przedstawionej przez koordynatorów projektu fotorelacji zostały zaprezentowane życzenia, jakie nasi uczniowie złożyli Niepodległej, kartki do powstańców warszawskich napisane w ramach kampanii „BohaterON. Włącz historię”, zdjęcia z udziału dzieci w Patriotycznym Korowodzie w Brzesku i w Widowisku Dumy i Radości w Krakowie oraz fotografie z wycieczek śladami miejsc pamięci w naszym regionie. W dalszej kolejności pani dyrektor wręczyła nagrody laureatom konkursów zorganizowanych w ramach projektu.

 Wreszcie przyszedł czas na kolejny, wyjątkowy, punkt programu – posadzenie potomka najsłynniejszego w Polsce pomnika przyrody. Sadzonka, pochodząca ze zrzazów dębu „Bartek”, przybyła do naszej placówki z Nadleśnictwa Zagnańsk w ramach specjalnej akcji na 100 – lecie Odzyskania Niepodległości. W obecności zaproszonych gości oraz społeczności „trójki”, w tym uczniów prezentujących stroje z różnych epok historycznych, klon dębu został posadzony w pobliżu budynku szkoły. Każda z zebranych osób nasypała symboliczną garść ziemi wokół drzewa, które stało się tym samym naszą wspólną pamiątką tego pięknego jubileuszu.

Niedługo potem nadeszła godzina 11.11., o której to uczniowie i nauczyciele zebrani w sali gimnastycznej gromkimi głosami odśpiewali wszystkie cztery zwrotki hymnu narodowego. Na zakończenie uroczystości przyszedł czas na wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni.

Jubileusz Niepodległej był w naszej szkole wydarzeniem wyjątkowym. Uczestniczyliśmy w nim  w atmosferze powagi i skupienia nad losami Ojczyzny, pamiętając o swoich obywatelskich obowiązkach i godnej postawie patrioty.  Wierzymy, że ta rocznica, upamiętniająca radosny w naszej historii czas zwycięstwa, pozostawi niezatarty ślad w sercach i umysłach uczniów, którzy są fundamentem przyszłości naszego kraju.

Zdjęcia

Święto Edukacji Narodowej 2018

Od 1972 roku w Polsce 14 października jest dniem upamiętniającym powstanie Komisji Edukacji Narodowej a tym samym świętem wszystkich pracowników oświaty. W naszej szkole z tej okazji 15 października  w sali gimnastycznej odbyła się akademia.  Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu szkoły. Następnie Pani Dyrektor wygłosiła przemówienie oraz nagrodziła wyróżniających się pedagogów. Życzenia nauczycielom złożyła także Przewodnicząca Rady Rodziców pani Agnieszka Mastalska – Sowa.  Po części oficjalnej uroczystości nastąpił występ artystyczny przygotowany przez klasę II A, II B i I c  pod kierunkiem pani Izabelli Czerneckiej, pani Marzeny Rzenno i pani Luizy Płaczek. Młodzi recytatorzy zaprezentowali wzruszające wiersze i piosenki, będące wyrazem wdzięczności za trud wychowawczy pedagogów. Bardzo efektownym elementem widowiska był pokaz taneczny podopiecznych pani Dorothy Thomas.  Eleganckie stroje uczniów i nauczycieli, kwiaty  oraz życzenia spowodowały, że święto to upłynęło w bardzo radosnej i ciepłej atmosferze.

Zdjęcia

Witaj szkoło, czyli pożegnaliśmy wakacje

        Po dwumiesięcznej beztrosce przyszedł wreszcie czas na powrót w mury szkoły. 3 września  w sali gimnastycznej naszej szkoły zebrali się odświętnie ubrani uczniowie klas I – VIII, których serdecznie powitała pani dyrektor – Dorota Wójcik. W swoim przemówieniu przypomniała tragiczną historię pamiętnego września 1939 roku oraz życzyła wszystkim wielu sukcesów i wspaniałych wyników w nauce. Następnie przedstawiła zebranym nowych nauczycieli, którzy rozpoczynają pracę w naszej placówce. Słowa wsparcia i życzenia pomyślności przekazali również społeczności szkoły zaproszeni goście: Burmistrz Brzeska – pan Grzegorz Wawryka, Przewodniczący Rady Miejskiej - pan Krzysztof Ojczyk oraz Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Agnieszka Mastalska – Sowa. Po błogosławieństwie udzielonym przez księdza Jacka Walczyka odbyła się część artystyczna przygotowana przez klasę IV D pod kierunkiem pani Inez Sumary i pana Michała Seremaka (dla klas IV – VIII). Uczniowie wierszem i piosenką pożegnali wakacje oraz przywitali „srebrny dzwonek i białe tablice” .

Szczególne ciepło i serdecznie powitani zostali pierwszoklasiści, którzy w tym roku szkolnym zaczynają swoją edukację. O godzinie 11. 00 w sali gimnastycznej odbyło się uroczyste ślubowanie i  pasowanie na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3. Następnie najmłodsi podopieczni „trójki” udali się do swych klas wraz z wychowawcami.

Zdjęcia      

Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Jak co roku w naszej szkole świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji  8 maja odbyła się akademia,  w czasie której młodzież przypomniała najważniejsze fakty związane z tym wydarzeniem oraz oddala hołd twórcom konstytucji. Uroczystość  niosła  również ważne przesłanie dla nas wszystkich  - że  patriotyzm winniśmy pielęgnować w każdym dniu i jako naród tak żyć, żeby nasza ojczyzna rozwijała się duchem wolności, odpowiedzialności i wzajemnego szacunku.
Montaż słowno – muzyczny, który mogliśmy podziwiać w hali sportowej,  przygotowały klasy 4 b i 5 a pod kierunkiem pani Anny Gadowskiej i pani Eweliny Struzik. Patriotyczne pieśni zaśpiewał szkolny chór pod batutą pani Barbary Zelek. O dekorację sali zadbała pani Dorota Wojtyś.
 

Relacja z Dnia Otwartego w PSP nr3

Dzień Otwarty wszedł już na stałe do harmonogramu imprez w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Brzesku. Organizowany od sześciu lat pozwala poznać wszystkim zainteresowanym placówką jej działalność oraz aktywnie spędzić czas.

Tegoroczna impreza odbyła się 14 marca w godzinach popołudniowych. W mury „trójki” zawitało wielu gości. Przybyli rodzice uczniów, przedszkolaki oraz osoby pragnące  poznać   szkołę „od kuchni”.

Na parterze czekały na gości wystawki prac plastycznych, makiety historyczne, kroniki, dokumentujące ważne szkolne wydarzenia, oraz albumy przygotowane przez dzieci. Następnie wszyscy chętni mogli się udać do sal lekcyjnych, gdzie nauczyciele klas drugich i piątych wraz z uczniami przygotowali interesujące zajęcia edukacyjne – pokazy talentów, warsztaty poetyckie, inscenizacje, konkursy wiedzy, programowanie z BALTIE. W tym samym czasie prowadzone były także zajęcia m. in. z bogatej oferty kół zainteresowań: świeczkowisko zuchów i harcerzy, logorytmika w „Klinice buzi i języka”, pokazy taneczne, Aikido, terapia ręki i oka, warsztaty koła plastycznego „Zabawa rysunkiem”. Wiele  entuzjazmu wzbudziły lekcje w pracowniach fizycznej i chemicznej, gdzie można było poobserwować i samemu przeprowadzić różnorodne eksperymenty. Na chwilę wytchnienia goście mogli udać się do szkolnej kawiarenki, w której przy dobrym ciastku i kawie prezentowano film promujący placówkę.

Po zajęciach pokazowych wszyscy uczestnicy Dnia Otwartego udali się do hali sportowej, gdzie zebranych powitała pani dyrektor Dorota Wójcik. Następnie zaprezentowały się dziewczęta z sekcji Aerobiku UKS „Trójeczki” Brzesko, a potem odbyły się zawody sportowe dla klas  I – VI. Młodzi zawodnicy, dopingowani przez swoich kolegów oraz rodziców, brawurowo zmierzyli się z różnorodnymi konkurencjami przygotowanymi przez nauczycieli wychowania fizycznego. Wszyscy walczyli bardzo dzielnie, pamiętając jednak, że najważniejsza jest dobra zabawa, a nie miejsce na podium.  Na zakończenie zawodów każda drużyna otrzymała drobne upominki oraz zdrową przekąskę. Ostatnim punktem Dnia Otwartego był spektakularny mecz piłki ręcznej –  reprezentacja uczniów klas VII zmierzyła się ze swoimi nauczycielami i rodzicami. I tym razem nie chodziło o zwycięstwo a o radosną rywalizację w dość interesującym dla uczniów spotkaniu.

Tegoroczny Dzień Otwarty Szkoły przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze. Każdy z odwiedzających „trójkę” mógł bliżej zapoznać się z ofertą dydaktyczną, wyposażeniem placówki, dokonaniami i osiągnięciami uczniów, a także poznać pracowników szkoły Mamy nadzieję, że to spotkanie z „trójką” pozostawi jego uczestnikom miłe wspomnienia. Dziękujemy wszystkim gościom, którzy zechcieli odwiedzić naszą placówkę, a rodzicom uczniów za wkład i zaangażowanie w  przedsięwzięcie.

Zdjęcia 

Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku

Więcej artykułów…

  1. Wspomnienie magicznego grudnia

bottom

Powered by Joomla!. Design by: themza joomla 2.5 theme  Valid XHTML and CSS.