top
logo

UCZNIOWIE

Projekty edukacyjne

Śladami Ducha Narodu

11 listopada 1918 spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielu powstaniach wolna Polska powróciła na mapy świata. Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach  o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin. Dla nas, współczesnych Polaków, ważne jest, abyśmy nigdy nie zapomnieli  o tych trudnych czasach i bohaterskiej walce o wolność i suwerenność, która została okupiona krwią i męczeństwem.

Świętujemy więc 100 – lecie Odzyskania Niepodległości, przypominając najważniejsze dla naszej ojczyzny wydarzenia i postacie, które przyczyniły się do tego, byśmy mogli teraz żyć w wolnym kraju, mówić po polsku i kultywować narodowe tradycje.

By uczcić tę piękną rocznicę w naszej szkole od września do listopada 2018 roku został przeprowadzony projekt edukacyjny pod hasłem „Śladami ducha narodu i wielkie marzenia  o niepodległości”. Głównym celem działań było poznanie zmian zachodzących w Polsce w ostatnim stuleciu z uwzględnieniem wielkich postaci i wydarzeń historycznych, budzenie poczucia szacunku do przeszłości oraz postaw patriotycznych Polaków, kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej, budowanie tożsamości narodowej  i współuczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji.

Projekt był  realizowany podczas godzin wychowawczych, zajęć historycznych, plastycznych i muzycznych, w formie konkursów, wystaw, gazetek, albumów oraz wycieczek. Obejmował działania takie jak:

- „Wycieczki śladami miejsc pamięci” ,  „Życzenia dla Niepodległej” - akcja „BohaterON. Włącz historię”

W ramach projektu zorganizowane zostały także różnorodne konkursy: historyczny, czytelniczy oraz plastyczny.

Zadaniem uczestników konkursu historycznego było wykonanie albumu prezentującego wydarzenia i postaci związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę z uwzględnieniem wydarzeń z naszego regionu oraz albumu dotyczącego polskich symboli narodowych.  Konkurs plastyczny wymagał przygotowania prac przedstawiających symbole narodowe oraz związanych z Odzyskaniem Niepodległości. Uczniowie zainteresowani literaturą mogli sprawdzić się w konkursie czytelniczym. W konkursowej bibliografii znalazły się pozycje przedstawiające polskich bohaterów walczących o wolność, wydarzenia związane z walką o niepodległość oraz utwory słynnych klasyków – Henryka Sienkiewicza, Elizy Orzeszkowej  i Juliusza Słowackiego. Nagrody laureatom konkursów zostały wręczone podczas uroczystej akademii z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości 9 listopada.

Koordynatorami projektu i osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie poszczególnych działań byli nauczyciele: pani Agnieszka Dzieńska , pani Magdalena Głowacka – Zastawnik. pani Grażyna Pleśniarska – Gwizdała, pani Monika Sułek, pani Inez Sumara, pani Edyta Szczepanek, pani Dorota Wojtyś oraz pani Barbara Górczewska – pomysłodawczyni nazwy projektu.

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego efekty projektu: https://www.youtube.com/watch?v=WU6Zkx_xxEY&feature=youtu.be

LoKOMoTYWA wkrótce rusza w naszej szkole …

LoKOMoTYWA wkrótce rusza w naszej szkole …

 Uczniowie klasy 3b, 4d i 7c wezmą udziału w projekcie Lider-Komunikacja-Inicjatywa: Uniwersytet Młodych Odkrywców realizowanym przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Akronim LoKOMoTYWA nawiązuje do przywództwa, aktywności, sprawnej komunikacji, ale też odpowiedzialności za tych, którzy podążają za liderem. Projekt realizowany będzie w 3 wybranych szkołach podstawowych: w Brzesku (PSP nr 3), w Mikołowie (SP nr 6), i w Krakowie (SP nr 4).

Lokomotywa to innowacyjny program rozwoju kompetencji społecznych, w tym umiejętności budowania skutecznego przywództwa, pracy grupowej, autoprezentacji i budowania dobrych partnerskich relacji. Są to kluczowe kompetencje XXI. Od fundamentów stworzonych w okresie dorastania zależy bardzo często dobrostan w dorosłym życiu.

Na cykl warsztatów składa się siedem  spotkań w szkole oraz jedno (ostatnie) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Spotkania realizowane są według wypracowanych przez zespół ekspertów scenariuszy i odbywają się raz w miesiącu. Warsztaty prowadzą trenerzy afiliowani przy Instytucie Socjologii UJ. W skład zespołu, który opracowywał scenariusze warsztatów i materiały dydaktyczne weszli obok pracowników Instytutu Socjologii UJ także nauczyciele-wychowawcy klas. W naszej szkole są to panie Justyna Krzywacka, Teresa Sediwy i Inez Sumara.

Uczestnictwo w programie jest bezpłatne. Program uzyskał finansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w drodze konkursu Uniwersytet Młodego Odkrywcy.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.lokomotywa.uj.edu.pl 

Z pewnością udział w projekcie będzie niezapomnianą przygodą…

Bajka terapeutyczna II i III

Bajka terapeutyczna o pszczółce poruszająca temat odkrywania własnych talentów i możliwości.

Celem głównym przytoczonej bajki było:

wspieranie w dzieciach poczucia własnych wartości,

budowanie poczucia bycia ważnym,

podnoszenie wiary w siebie.

Dzieci wiedzą, że pszczółka była najlepsza w zbieraniu nektaru, każde zwierzątko, jak i każdy z nas otrzymał coś od losu, coś w czym może czuć się najlepszym.

 *********

 Bajka terapeutyczna pt.”Admiralskie saboty” pomaga dzieciom, które nie wierzą w siebie, często mówią „nie umiem”,  „nie potrafię”.

Nudzą się, nie umieją samodzielnie zorganizować swojego czasu, nie potrafią korzystać z wyobraźni.

Celem głównym tej bajki było pokazanie dzieciom, jak ważna jest wiara we własne możliwości, które są zwykle dużo większe, niż nam się zdaje.

Brzeska Trójka w Ogólnopolskim Finale Międzynarodowego Projektu „Odyseja Umysłu”*!

Brzeska Trójka w Ogólnopolskim Finale Międzynarodowego

Projektu „Odyseja Umysłu”*!

            Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku po raz drugi uczestniczyli w Międzynarodowym Projekcie „Odyseja Umysłu”. Dzieci z klas IV i V: Jagoda Mila, Hanna Osyba, Franciszek Osyba, Kamila Rosa, Julia Wójcik, Kamila Zelek, Maciej Żurek oraz Amelia Dadej, Weronika Kabat, Zuzanna Koczwara, Natalia Legutko, Aleksandra Mruczek, Emilia Sacha, Zuzanna Szczepaniak zakwalifikowały się do ogólnopolskiego finału.

23 marca 2018 r. grupa czternastu uczniów wraz z opiekunami wyjechała na 27. Ogólnopolski Finał „Odysei Umysłu” do Gdyni. Dwie drużyny z PSP nr 3 w Brzesku, prowadzone przez Monikę Kowal – Osybę, Katarzynę Zelek i Krystiana Srokę, znakomicie zaprezentowały się na jednej z sześciu wielkich scen, gdzie podziwiała ich publiczność z całej Polski i oceniało jury. Nasi Odyseusze uzyskali bardzo wysoką punktację, publiczność żywo reagowała na ich występy, byli zaledwie o krok od światowego finału. To, że osiągnęli tak wiele, jest wynikiem ich intensywnej pracy i ogromnego zaangażowania.  Oprócz swojej prezentacji dzieci mogły „podglądnąć” warsztat innych drużyn, które należały do 140 najlepszych w Polsce. Nasi uczniowie podziwiali występ zeszłorocznych Mistrzów Świata, którzy odebrali laur zwycięstwa na wielkim finale w Stanach Zjednoczonych. 

Brzescy Odyseusze oprócz udziału w ogólnopolskim projekcie mieli okazję poznać lepiej Trójmiasto: odwiedzili Sopot, podziwiali gdańską starówkę oraz mieli możliwość złożyć hołd Obrońcom Wybrzeża na Westerplatte. Do Brzeska wrócili szczęśliwi, każdy z poczuciem, że jest Zwycięzcą, bo w Odysei liczy się bardziej droga niż cel. Emocje, które towarzyszą dzieciom podczas przygotowań; wyzwania, których się podejmują; satysfakcja, której doświadczają; przygody, które przeżywają; spotkani niezwykli ludzie, niepowtarzalna atmosfera - sprawiają, że dzieci chętnie biorą udział w projekcie i ich ODYSEJA nie kończy się, tylko trwa dalej…..

Udział w tak prestiżowym, ogólnopolskim konkursie, wyjazd do Gdyni i zrealizowanie całego projektu było możliwe jedynie dzięki pomocy finansowej ze strony Burmistrza Brzeska Grzegorza Wawryki, Rady Rodziców z PSP nr 3 w Brzesku oraz Firmy Handlowo Usługowej OKNOLUX SC Lilianna Czerwik & Ireneusz Kuś.  

W imieniu Brzeskich Odyseuszy, ich Rodziców i Trenerów oraz Dyrekcji Szkoły z całego serca dziękujemy.   

Monika Kowal - Osyba i Katarzyna Zelek

               

* Odyseja Umysłu® to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

 

Galeria


bottom

Powered by Joomla!. Design by: themza joomla 2.5 theme  Valid XHTML and CSS.