top
logo

UCZNIOWIE

"Wędrówki przez świat z bajkami terapeutycznymi"

W naszej szkole prowadzone są cykliczne zajęcia o charakterze profilaktycznym dla dzieci z klas 1-3 uczęszczających do świetlicy szkolnej. Zajęcia  pod tytułem " Wędrówki przez świat z bajkami terapeutycznymi" prowadzi mgr Lucyna Szot.

Co to jest bajka terapeutyczna?

Bajki terapeutyczne są jedną z metod pomagających dziecku w wieku od 4 do 9 lat, radzić sobie w trudnych sytuacjach. Akcja  zawsze rozgrywa się w bajkowym świecie zabawek, ufoludków, zwierzątek, nieraz trafiają tam dzieci i znajdują to, czego małemu słuchaczowi czy czytelnikowi potrzeba: wsparcie poprzez zrozumienie i akceptację, poznanie nowych strategii myślenia i działania w emocjonalnie trudnej sytuacji. Dzieci, u których geneza lęku tkwi w niezaspokojonych ważnych potrzebach, a więc dzieci nie dość kochane, odrzucane czy nawet maltretowane, potrzebują ich zrekompensowania

Bajki terapeutyczne zawierają elementy kompensujące bezpieczeństwo, miłość czy uznanie. Pomagają dziecku znosić lęk i wynikające z niego cierpienie. Są trzy rodzaje bajek terapeutycznych:

Bajki psychoedukacyjne Pokazują, jak dziecko może poradzić sobie na przykład w sytuacji agresywnej reakcji rówieśników. Bajki te wspierają proces wychowania poprzez wskazanie innych możliwości zachowania, czy nauczenie właściwego zachowania.

Bajki psychoterapeutyczne czytamy razem z dzieckiem wtedy, gdy chcemy mu pomóc w uporaniu się z trudnymi emocjami np. ze złością, żalem, smutkiem, rozczarowaniem, strachem, dotyczącymi wydarzenia, które już było

Bajki relaksacyjne prowadzą do odprężenia, uspokojenia, wyciszenia. 


bottom

Powered by Joomla!. Design by: themza joomla 2.5 theme  Valid XHTML and CSS.