Świetlica czynna od 700 do 1630.

Regulamin świetlicy

Świetlica szkolna z językiem angielskim

W każdy czwartek o godzinie 13.30, w ramach zajęć świetlicowych, odbywają się zajęcia z języka angielskiego.

Poprzez doskonałą zabawę dzieci zwiększają zakres słownictwa, uczą się poprawnej wymowy oraz podstaw pisowni angielskiej. Uczniowie biorą udział w różnego typu zajęciach rekreacyjnych, artystycznych oraz uczestniczą w zajęciach muzyczno-ruchowych. Co 3 tygodnie uczniowie  poznają słownictwo związane z nowym tematem, a wraz z nim nowe zadania i fantastyczne zabawy. Poznają też wiele piosenek, rymowanek i bajek.

Dzieci uczą się  wraz z  wesołymi robaczkami, bohaterami serii „Bugs Taem”. Seria  ta  kładzie szczególny nacisk na naukę angielskich słów i zwrotów, które wprowadzane są w przyjemny sposób i umożliwiają konstruowanie krótkich, samodzielnych wypowiedzi, a zabawne łamańce językowe pozwalają ćwiczyć prawidłową wymowę. Sekcje My World oraz Your World zapoznają dzieci ze zwyczajami i kulturą ich rówieśników, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii.  Zdjęcia

Renata Gałek

Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci

Świetliczaki co wtorek mają zorganizowane przez panią z Centrum Bibliotecznego w Brzesku zajęcia na podstawie książki Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci”. Autor w zabawny sposób stara się pokazać czytelnikowi, jak powinien zachowywać się człowiek dobrze wychowany. Recepta według pana Kasdepki jest prosta „nie zachowywać się jak małpa i nie chować się do szafy jak przyjdą goście”.

Bohaterami książki są bliźniaki Buba (ona) i Kuba (on). Mylą ich wciąż wszyscy, ale bliźniacy podobni są do siebie jak dwie krople wody. Przynajmniej z wyglądu. Różnią się cechami charakteru, a ich temperament przyprawia niektórych o zawrót głowy. Oj, wiele utrapienia mają z tą dwójką rodzice, oraz babcia Joasia, która w końcu postanowiła zatroszczyć się o dobre maniery wnuków i kupiła im podręcznik dobrych manier.

Dużo przydatnych informacji znajdą dzieci na temat zasad savoir-vivre’u w książeczce Grzegorza Kasdepke. Dlaczego nie wypada iść do teatru w sukience z plamami po soku? Czy czytanie cudzych listów jest kulturalne? Co to takiego butonierka? Dlaczego pocałunek w rękę nazywa się „cmok-nonsens”, a życzenie komuś „smacznego” jest nieeleganckie? Na te, jak i na wiele innych pytań, odpowiada, w ciekawy i zabawny sposób, autor zbioru opowiadań o Bubie i o Kubie.     Zdjęcia

Lucyna Szot , Marta Mądra

Kółko taneczne na świetlicy

… Taniec nie tylko bawi, ale daje pożytek , kształci i uczy.

W każdą środę o godzinie 15.00 w ramach zajęć na świetlicy odbywa się Kółko taneczne.

Zajęcia te powstały z myślą o uczniach, którzy szczególną uwagą darzą wszelkiego rodzaju zajęcia związane z muzyką i tańcem. Chciałabym, aby to kółko taneczne nie tylko rozbudzało i rozwijało umiejętności taneczne, ale również kształtowało nawyk zdrowego stylu życia poprzez ruch. Jest to bowiem bardzo atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu.

Poprzez taniec , uczeń wyrabia sobie poczucie rytmu, słuchu, swobodę i elastyczność oraz harmonię ruchów, znosi napięcie mięśniowe, emocjonalne, daje odprężenie, relaksuje się.

Taniec w grupie rozwija umiejętność współpracy, stwarza możliwość wzajemnej pomocy, daje poczucie radości z osiągniętego wspólnie rezultatu. Pomaga w pokonywaniu nieśmiałości, a u wielu wyzwala postawę kreatywności, otwiera na twórcze poszukiwania.

Jeśli ruch jest dla ucznia przyjemnością, kształtuje w młodym człowieku systematyczność, odpowiedzialność, wiarę we własne możliwości i wytrzymałość w dążeniu do celu.

Barbara Bacik

Pyssla - króluje na naszej świetlicy

Koraliki do prasowania to fascynująca, twórcza zabawa polegająca na układaniu poszczególnych elementów na specjalnym szablonie. Uczniowie tworzą wzory, jakie tylko podpowie im wyobraźnia. Oprócz dobrej zabawy, takie układanie koralików rozwija u dzieci zdolności manualne, uczy cierpliwości i  koncentracji oraz pozwala wyćwiczyć koordynację ręka-oko. Dzieci tworzą różnorodne figury , które mogą posłużyć jako ozdoby, breloczki, postacie do zabawy w teatrzyk. Zajęcia przebiegają w spokoju i miłej atmosferze.

Zdjęcia                                                                                                                     Małgorzata Klimek

Świetlica -zajęcia na kręgielni

W naszej szkole w ramach zajęć świetlicowych co środę organizowany jest wyjazd na kręgle do Kręgielni w Brzesku. To profesjonalna kręgielnia przystosowana zarówno do gry rekreacyjnej, jak również do przeprowadzania profesjonalnych zawodów.

Wycieczka rozpoczyna się o godzinie 12.45, nasi podopieczni z wychowawcami: Lucyna Szot, Małgorzata Klimek, Marta Mądra udają się autobusem do kręgielni. Głównym celem i założeniem wyjazdu jest poznanie nowej, dotychczas nieznanej większości wychowanków , alternatywnej formy spędzania wolnego czasu. Gra w kręgle uczy dyscypliny oraz koncentracji. Wychowankowie uczą się zasad gry opartej na uczciwej rywalizacji. Niektórzy z podopiecznych mogą pochwalić się satysfakcjonującymi wynikami, dzięki czemu wzmacniają swoje poczucie wartości i zaszczepiają w sobie chęć powrotu na kręgielnię i kontynuację rywalizacji w tej dyscyplinie sportowej w przyszłości.

Wycieczka kończy się o godzinie 15.00. W drodze powrotnej wszyscy podekscytowani wymieniają się przeżyciami i refleksjami związanymi z wyjazdem.

Zdjęcia                                                                          Lucyna Szot, Małgorzata Klimek, Marta Mądra